top of page
Ahşap

Yelim Özdinç

Ahşap Sanatçısı

Phone:

+90 537 596 72 66

+44 750 010 31 40

Email:

Address:

Etiler- İstanbul - TÜRKİYE

Biyografi

Sanatçı, 1977 yılında doğdu ve ailesinin desteğiyle küçük yaşlarda sanatın farklı alanlarıyla tanıştı. Profesyonel bale kariyerini kolej hayatı boyunca da sürdürmesinin yanı sıra tiyatro ve müzikle de ilgilendi. İngilizce İşletme mezunu olarak iş dünyasında uzun yıllar deneyim kazandı, ancak içindeki sanatçı ruhu da beslemeye devam etti.

Sanat yolculuğu, Ressam & Kaligrafi Sanatçısı Osman Yılmazer'den aldığı resim ve yağlı boya tekniklerine dair uzun süreli eğitimle daha da renklendi. 2018 yılında Sanatçı Sevgi Karay ile heykel yapmaya başlayarak sanatın farklı yönlerini keşfetti. Ödüllü tasarımcı Deniz Coşkun ile çalışarak farklı malzemelerle tasarım ve enstelasyonlar oluşturma yeteneğini geliştirdi.

Heykel eğitimi sırasında ahşapla tanışması, onun için bir dönüm noktası oldu. Ahşap oyma zanaatını derinlemesine öğrenmek ve tüm tekniklerine hakim olmak amacıyla Kültür Miras Elçisi Zanaatkar Galip Ağırkaya'nın yanında uzun süre çıraklığını yaptı. İstanbul'da kendi atölyesinde çalışmalarına devam eden Sanatçı, atalardan gelen el oymacılığı tekniğini ahşap üzerinde modern formlarda kullanarak ulusal ve uluslararası sergilerde eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Ayrıca, bu eşsiz zanaatı sanatla birleştirdiği modern atölye çalışmalarını yurtiçi ve yurtdışında düzenlemeye devam ediyor.

Katıldığı Sergi & Fuarlar

2023 - 2024

2021 - 2022

2019 - 2020

Eco Love Fest : İstanbul / TÜRKİYE

 Karma Sergi : Bricklane Gallery - London / BK

 Art Fair : BAAF - İstanbul / TÜRKİYE

Art Fair : IAAF - İstanbul / TÜRKİYE

Art Fair : BAAF- İstanbul / TÜRKİYE

Eco Love Fest- İstanbul / TÜRKİYE

Karma Sergi :  Vita Art Gallery - İstanbul / TÜRKİYE

Karma Sergi : Cap Gallery - İstanbul / TÜRKİYE

Karma Sergi : Karl&Ein ART GALLERY - İstanbul / TÜRKİYE

Karma Sergi : La vision Art Gallery - İstanbul / TÜRKİYE

Sanatı Hakkında

Sanatçı Yelim Özdinç, ahşap oyma sanatının geçmişten gelen güzelliklerini ve el işçiliği özünü günümüzün çağdaş sanatıyla birleştirme vizyonunu taşıyor. Kendi ifadesiyle, "Ölmekte olan ahşap oyma zanaatını, geleneksel aletleri ve atalardan gelen el oymacılık tekniklerini ilkesel olarak kullanarak, modern çizgilerde sanatla buluşturmayı, heveslilerine işin inceliklerini öğreterek de geleceğe aktarmayı amaçlıyorum."

Sanatçının eserleri, ahşabın dokusu ve doğal güzelliği ile elde işlenmiş ayrıntıların birleşiminden doğan birer şaheserdir. Her parça, geleneksel yöntemlerin ve çağdaş sanatın buluştuğu bir yolculuğun ürünüdür.  Geçmişi anmak ve geleceğe ilham vermek amacıyla yaratılmış özel eserlerdir.

Aracı döken

Sosyal Medya

  • Facebook
  • Instagram
IMG_7052_edited.jpg

E-Bültene Abone Ol

Teşekkürler

bottom of page